Kuponiada
Aceasta oferta a fost publicata acum 40 zile...
0

aplicanti

Full-time Psihopedagogi - Oficiul pentru Infrastructura si Logistica

la Comisia Europeana in Bruxelles si Luxemburg

CERERE DE EXPRIMARE A INTERESULUI PENTRU AGENTI CONTRACTUALI
Titlu job: PSIHOPEDAGOGI (DE SEX M/F)
GRUPA DE FUNCTII IV
Ref.: EPSO/CAST/S/6/2013

La cererea Comisiei Europene, Oficiului European pentru Selecția Personalului (EPSO) lansează o procedură de selecție în scopul creării unei baze de date a candidaților din care vor putea fi recrutați agenți contractuali pentru posturi de psihopedagogi (de sex masculin/feminin).
Comisia Europeană recrutează agenți contractuali pentru a avea la dispoziție capacități în domenii specializate. Condițiile recrutării sunt definite la rubrica IX din prezenta cerere de exprimare a interesului.
Baza de date a candidaților care au reușit la procedura de selecție va fi utilizată de Comisia Europeană, mai exact de Oficiul pentru Infrastructură și Logistică. Posturile vacante vor fi oferite în principal la Bruxelles, dar și la Ispra și la Luxemburg.
Având în vedere factori cum ar fi natura temporară a contractelor și rotația personalului, se estimează că este necesară constituirea unei liste de rezervă a candidaților care au reușit la procedura de selecție de 12 psihopedagogi, pentru a răspunde nevoilor în materie de personal pentru perioada de trei ani cuprinsă între 2013 și 2015.

NATURA ATRIBUȚIILOR
Sub supravegherea unui funcționar sau a unui agent temporar, agentul contractual va avea sarcina de a dezvolta rolul educativ al Centrului pentru copii preșcolari, asigurând existența unui proiect pedagogic și aplicarea acestuia, precum și calitatea relațiilor în rândul personalului educator (puericultori, educatori pentru grupa mică și/sau educatori), contribuind la consolidarea profesionalismului personalului. Cu titlu informativ, atribuțiile pot include, în special:
• asigurarea expertizei psihopedagogice în cadrul creșei și/sau al structurii de supraveghere a copiilor după sfârșitul programului școlar, precum și contribuția la pregătirea anumitor dosare aferente acestei atribuții;
• asigurarea unei monitorizări strânse a activității puericultorilor, a educatorilor pentru grupa mică și/sau a educatorilor, în scopul de a-i sprijini în activitățile lor pedagogice;
• contribuție la formarea continuă în ceea ce privește aspectul pedagogic, în scopul consolidării profesionalismului personalului educator;
• observarea și monitorizarea dezvoltării globale a copiilor, în scopul de a le asigura condiții optime de bunăstare în cadrul creșei și al structurii de supraveghere a copiilor după sfârșitul programului școlar;
• informarea părinților, cu ocazia reuniunilor organizate în acest scop, cu privire la activitățile copiilor lor, pentru menținerea unei relații de încredere și parteneriat cu aceștia;
• menținerea unui contact permanent, la nivel colectiv sau individual, cu puericultorii, educatorii pentru grupa mică și/sau educatorii;
• conceperea și lansarea de propuneri privind structurarea diverselor aspecte ale organizării generale, inclusiv selecționarea și achiziționarea materialelor, în scopul asigurării unei influențe pozitive asupra calității vieții copiilor și a serviciilor oferite părinților;
• asigurarea punerii adecvate în aplicare a proiectului pedagogic;
• participarea, dacă este necesar, la acțiunile de coordonare dintre creșe și structurile de supraveghere a copiilor după sfârșitul programului școlar.

CONDIȚII DE ADMITERE
La data stabilită ca dată-limită pentru înscrierea electronică, candidații trebuie să îndeplinească următoarele condiții:
A. Condiții generale
a) să fie cetățeni ai unuia dintre statele membre ale Uniunii Europene;
b) să beneficieze de toate drepturile cetățenești;
c) să își fi îndeplinit toate obligațiile care le revin în temeiul legislației țării lor de origine privind serviciul militar;
d) să prezinte garanțiile morale necesare exercitării atribuțiilor avute în vedere.
B. Condiții specifice minime - studii/experiență
• să fi terminat un ciclu complet de studii universitare de cel puțin trei ani absolvite cu diplomă în domeniul psihologiei sau al pedagogiei;
SAU
• în cazurile în care, într-un stat membru al Uniunii Europene, accesul la o profesie de nivelul grupului de funcții IV este permis în urma unui examen de stat, o formare profesională sau orice altă procedură echivalentă (care are legătură cu natura atribuțiilor), acest titlu va putea fi acceptat ca fiind asimilat unei diplome universitare;
ȘI
• cel puțin un an de experiență ca psihopedagog.
C. Cunoștințe lingvistice
a) Limba 1 - Limba principală: cunoașterea temeinică a uneia dintre limbile oficiale ale Uniunii Europene.
și
b) Limba 2 - Cunoașterea satisfăcătoare a limbii engleze, franceze sau germane (această limbă fiind în mod obligatoriu diferită de limba 1)

PROCEDURA DE ÎNSCRIERE ȘI TERMENUL-LIMITĂ DE DEPUNERE A CANDIDATURILOR
Trebuie să vă înscrieți pe cale electronică, accesând link-ul de pe site-ul internet al EPSO (http://europa.eu/epso/apply/jobs/index_en.htm). Urmați procedura indicată pe site-ul internet și, în special, în Instrucțiunile pentru înscriere.
DATA-LIMITĂ PENTRU DEPUNEREA CANDIDATURILOR (inclusiv validarea): 12.3.2013, ora 12.00 (după-amiaza), ora Bruxelles-ului.
Sursa: europa.eu/epso

Oferte recente la Comisia Europeana
Full-time Asistenti - Inspectie Nucleara la Comisia Europeana in Luxemburg, Karlsruhe (Germania), Petten (Țările de Jos), Ispra (Italia) 14-04-2014
Full-time Administrator - Directia Generala de Afaceri Interne la Comisia Europeana in Brussels, Belgia 25-10-2013
Full-time Sef de unitate - Centrul comun de cercetare la Comisia Europeana in Ispra, Italia 29-05-2013
Full-time Administratori (AD 7) — siguranta alimentara (audit, inspectie si evaluare) la Comisia Europeana in Bruxelles, Belgia 03-05-2013
Full-time Administratori (AD 6) — siguranta alimentara (politica si legislatie) la Comisia Europeana in Bruxelles, Belgia 03-05-2013

« Inapoi la categorii
Este aceasta oferta un fals ? Raporteaza!
Recomanda unui prieten
Publicata la 12-02-2013
Vizualizat de: 1170 ori
SiteUptime Web Site Monitoring Service