Kuponiada
Aceasta oferta a fost publicata acum 40 zile...
0

aplicanti

Full-time Coordonatori in materie de preventie si supraveghere (AST 3)

la Institutiile Europene (Oriunde)

Titlu post: – Coordonatori în materie de prevenție și supraveghere (AST 3)
Ref.: EPSO/AST/132/14 – SECURITATE
Numărul candidaților = 54

Oficiul European pentru Selecția Personalului (EPSO) organizează un concurs general care constă într-o selecție pe bază de dosare și pe baza susținerii unor probe, în vederea constituirii unei liste de rezervă pentru recrutarea de asistenți.

Concursul are ca obiect constituirea unor liste de rezervă pentru ocuparea unor posturi vacante de funcționari în cadrul instituțiilor Uniunii Europene, în special în cadrul Parlamentului European și al Serviciului European de Acțiune Externă (SEAE).

Natura atribuțiilor

Coordonatorul va fi responsabil de executarea următoarelor sarcini:
— va lua toate inițiativele necesare în scopul garantării unui serviciu continuu, caracterizat de profesionalism și politețe, care să se ridice la înălțimea așteptărilor instituției;
— va participa la gestionarea și la motivarea echipelor de agenți de prevenție și de supraveghere, precum și la dezvoltarea competențelor acestora, sub responsabilitatea unui administrator și în colaborare cu specialiștii din domeniul resurselor umane. Această activitate va consta, mai ales, în dezvoltarea simțului responsabilității și a motivației, prin recurgerea la cele mai bune tehnici de gestionare a echipelor într-un mediu multicultural complex;
— va asigura comunicarea eficientă și coordonarea prestațiilor cu celelalte elemente componente ale serviciilor de securitate (securitatea internă, securitatea tehnică, acreditarea și gestionarea riscurilor), precum și cu serviciile externe (protocol, vizite etc.);
— se va asigura că instrucțiunile sunt înțelese corect și sunt însușite de ansamblul personalului care are sarcini de prevenție și de supraveghere, va gestiona eventualele incidente care pot surveni, urmând instrucțiunile primite și dând dovadă de inteligență și discernământ, va lua toate măsurile utile pentru a asigura securitatea și continuitatea activităților instituției, va participa la elaborarea unor instrucțiuni clare și pertinente, la comunicarea și la asigurarea punerii în practică a acestora;
— va asigura, în cadrul unei echipe și prin rotație, fie funcționarea dispeceratului unic pentru probleme de securitate 24/24, 7/7, fie va asigura coordonarea generală a dispozitivelor de supraveghere, de prevenție și de securitate ale unei clădiri sau ale mai multor clădiri, fie va verifica buna funcționare a instalațiilor tehnice de securitate, în special gestionarea la distanță și va asigura respectarea fișelor tehnice ale clădirilor;
— va anticipa și va adapta nivelul prestațiilor și instrucțiunile în funcție de activitățile instituției și pe baza analizelor de risc efectuate de serviciile competente, va propune soluții corespunzătoare nivelului de risc definit și va crea un dispozitiv tehnic și uman eficace;
— va contribui la investigațiile lansate în urma producerii unor incidente precum furturi, pierderi, agresiuni, deteriorări sau de prejudicii de orice natură;
— va elabora rapoarte zilnice de monitorizare a evenimentelor, anomaliilor și controalelor realizate în cursul prestațiilor efectuate;
— va asigura controlul executării corecte a contractelor, în special prin verificarea calității și conformității serviciilor, inclusiv în ceea ce privește numărul de lucrători, pentru toate prestațiile definite în caietul de sarcini.
Personalului repartizat în acest serviciu i se poate solicita să lucreze atât ziua, cât și noaptea, precum și în week-end și în zilele de sărbătoare legală, în diferitele locații în care instituția are clădiri (Bruxelles, Luxemburg, Strasbourg).
Se pune accentul pe capacitatea candidaților de a trata probleme de naturi diferite și adesea complexe, de a reacționa rapid, cu eficacitate și cu calm, în funcție de situație, precum și de a asigura o comunicare bună. Candidații trebuie să fie capabili să lucreze cu regularitate în ritm intensiv, fie individual, fie în echipă.

CONDIȚII DE ADMITERE

La data stabilită ca termen-limită pentru înscrierea electronică, trebuie să îndepliniți toate condițiile generale și specifice enumerate în cele ce urmează:
1. Condiții generale
(a) Să fiți cetățean al unuia dintre statele membre ale Uniunii Europene.
(b) Să beneficiați de drepturile cetățenești.
(c) Să vă fi îndeplinit toate obligațiile care vă revin în temeiul legislației privind serviciul militar.
(d) Să prezentați garanțiile morale necesare exercitării funcțiilor avute în vedere.
2. Condiții specifice
2.1. Calificări, diplome și experiență profesională
Un nivel de studii superioare absolvite cu o diplomă într-un domeniu relevant pentru natura atribuțiilor sau de formare profesională de nivel echivalent, urmate de o experiență profesională de cel puțin 3 ani relevantă pentru natura atribuțiilor.
SAU
Un nivel de studii secundare absolvite cu o diplomă care oferă acces la învățământul superior sau de formare profesională de nivel echivalent, urmate de o experiență profesională de cel puțin 6 ani într-un domeniu relevant pentru natura atribuțiilor.
SAU
O experienţă profesională de cel puţin 10 ani într-un domeniu relevant pentru natura atribuţiilor.
2.2. Cunoștințe lingvistice
Limba 1 - Limba principală: Cunoașterea temeinică a uneia dintre limbile oficiale ale Uniunii Europene
Limba 2 - A doua limbă (obligatoriu diferită de limba 1): Cunoașterea satisfăcătoare a limbii engleze, franceze sau germane.

CUM VĂ PUTEȚI DEPUNE CANDIDATURA?
Înscriere electronică
Trebuie să vă înscrieți pe cale electronică, urmând procedura indicată pe site-ul internet al EPSO (http://europa.eu/epso/apply/jobs/perm/2014/security/index_en.htm) și, în special, în Instrucțiunile de înscriere.
Dată-limită (inclusiv validarea): 13 mai 2014, ora 12.00 (dupăamiaza), ora Bruxelles-ului.

Sursa: Jurnalul Oficial al Uniunii Europene, CA 108/10, 10.4.2014.

Oferte recente la Institutiile Europene
Full-time Administratori - AD 5 la Institutiile europene in Bruxelles 24-03-2014
Full-time Interpreti de conferinta de limba romana la Institutiile Europene in Bruxelles, Belgia 15-07-2013

« Inapoi la categorii
Este aceasta oferta un fals ? Raporteaza!
Recomanda unui prieten
Publicata la 14-04-2014
Vizualizat de: 1079 ori
SiteUptime Web Site Monitoring Service