Kuponiada
Aceasta oferta a fost publicata acum 40 zile...
0

aplicanti

Full-time Administratori (AD 7) in domeniul Analizei Operationale

la Oficiul European de Lupta Antifrauda in Bruxelles

Oficiul European pentru Selecția Personalului (EPSO) organizează un concurs general care constă într-o selecție pe bază de dosare și în susținerea unor probe în vederea constituirii unei liste de rezervă pentru recrutarea de administratori (AD 7) in domeniul ANALIZĂ OPERAȚIONALĂ.
Ref.: EPSO/AD/278/14.

Concursul are ca obiect constituirea a două liste de rezervă pentru ocuparea unor posturi vacante de funcționari în cadrul Oficiului European de Luptă Antifraudă, la Bruxelles.

Numărul candidaților care vor fi înscriși pe lista de rezervă, pe domeniu = 16.

NATURA ATRIBUȚIILOR
Acest concurs general vizează recrutarea de administratori (AD 7) în domeniul analizei operaționale pentru a sprijini investigațiile OLAF.
Principalele funcții sunt următoarele:
— furnizarea de informații investigatorilor OLAF, precum și de ajutor pentru analiza aferentă investigațiilor care sunt de competența oficiului;
— culegerea, stocarea, prelucrarea, analiza și schimbul de informații și date;
— furnizarea de date și de ajutor pentru analiză partenerilor din statele membre, instituțiilor europene și organizațiilor internaționale în ceea ce privește investigațiile de interes comun;
— furnizarea de sprijin pentru direcțiile generale operaționale, prin intermediul instrumentelor și al metodelor de analiză, în cadrul strategiilor de audit bazate pe risc ale acestora;
— efectuarea, în limba engleză, de evaluări ale amenințărilor, de analize strategice și de rapoarte generale care au legătură cu misiunea OLAF;
— contribuția la inițiativele politice ale Comisiei Europene, precum strategia antifraudă și planul de acțiune împotriva contrabandei organizate la frontiera orientală a UE;
— formarea investigatorilor OLAF în materie de activități de căutare și analiză a informațiilor provenite din bazele de date comerciale și din surse publice;
— înfățișarea în calitate de martor, cu autorizația directorului general, în fața unei instanțe judecătorești sau în cadrul unei audieri a unei comisii de disciplină.

CONDIȚII DE ADMITERE
1. Condiții generale
(a) Să fiți cetățean al unui stat membru al Uniunii Europene.
(b) Să beneficiați de drepturile cetățenești.
(c) Să vă fi îndeplinit toate obligațiile care vă revin în temeiul legislației privind serviciul militar.
(d) Să prezentați garanțiile morale necesare exercitării funcțiilor avute în vedere.
2. Condiții specifice
2.1. Titluri și diplome
Un nivel de educație care corespunde unui ciclu complet de studii universitare de cel puțin patru ani, absolvit cu diplomă, care să aibă legătură cu natura funcțiilor sau o formare/calificare profesională recunoscută/atestată de un organism public/internațional agreat (de exemplu, școală de poliție, școală de vamă, International Association of Computer Investigative Specialists, International Society of Forensic Computer Examiners etc.) care să aibă legătură cu natura atribuțiilor și un nivel echivalent.
SAU
Un nivel de educație care corespunde unui ciclu complet de studii universitare de cel puțin trei ani, absolvit cu diplomă, care să aibă legătură cu natura funcțiilor sau o formare/calificare profesională recunoscută/atestată de un organism public/internațional agreat (de exemplu, școală de poliție, școală de vamă, International Association of Computer Investigative Specialists, International Society of Forensic Computer Examiners etc.) care să aibă legătură cu natura atribuțiilor și un nivel echivalent, urmată de un an de experiență profesională care să aibă legătură directă cu natura atribuțiilor.
NB: Experiența profesională de cel puțin un an face parte integrantă din diplomă și nu va putea fi luată în considerare în calculul numărului de ani de experiență profesională cerut mai jos.

2.2. Experiență profesională
O experiență profesională de nivel adecvat și cu o durată minimă de șase ani ca analist operațional acționând în sprijinul investigațiilor care vizează lupta împotriva corupției în sectorul public și/sau infracțiunile financiare.
Experiența profesională a candidaților trebuie să fi fost dobândită în cadrul unei autorități de asigurare a aplicării legii dintr-un stat membru sau în cadrul unei organizații internaționale.
În plus, candidații trebuie să dispună de competențe informatice practice, dovedite prin atestate, în domeniul colectării și analizei de date, în special experiență în materie de interogare și manipulare a bazelor de date prin intermediul unor instrumente ca MS Access, SQL Server sau Oracle; de vizualizare de date prin intermediul unor aplicații cum ar fi Business Objects sau Tableau; și de instrumente de informare specifice, cum ar fi iBase sau Analyst's Notebook.
Această experiență profesională este considerată relevantă numai dacă a fost dobândită după obținerea diplomei care permite accesul candidatului la concurs.

2.3. Cunoștințe lingvistice
Limba 1 - Limba principală:
Cunoașterea aprofundată a uneia dintre limbile oficiale ale Uniunii Europene
Limba 2 - A doua limbă, obligatoriu diferită de limba 1
Cunoașterea satisfăcătoare a limbii engleze, franceze sau germane.

CUM VĂ PUTEȚI DEPUNE CANDIDATURA?
Trebuie să vă înscrieți pe cale electronică, urmând procedura indicată pe site-ul internet al EPSO și, în special, în Instrucțiunile pentru înscriere.
Termen-limită (inclusiv validarea): 29 aprilie 2014, ora 12.00 (la prânz), ora Bruxelles-ului.
Sursa: Jurnalul Oficial al Uniunii Europene, C 88 A/9, 27.3.2014.

Oferte recente la Oficiul European de Lupta Antifrauda
Full-time Administratori (AD 7) in domeniul Mijloacelor Criminalistice Digitale la Oficiul European de Lupta Antifrauda in Bruxelles 02-04-2014

« Inapoi la categorii
Este aceasta oferta un fals ? Raporteaza!
Recomanda unui prieten
Publicata la 02-04-2014
Vizualizat de: 1030 ori
SiteUptime Web Site Monitoring Service