Kuponiada
Aceasta oferta a fost publicata acum 40 zile...
0

aplicanti

Full-time Administratori (AD 5) in domeniul auditului

la Curtea Europeana de Conturi in Luxemburg

Oficiul European pentru Selecția Personalului (EPSO) organizează un concurs general pe baza susținerii unor probe, în vederea constituirii unei liste de rezervă pentru recrutarea de administratori - AD 5 in domeniul auditului (Ref.: EPSO/AD/277/14).

Prezentul concurs are ca obiect constituirea unei liste de rezervă pentru ocuparea unor posturi vacante de funcționari în cadrul instituțiilor Uniunii Europene la Luxemburg, în special în cadrul Curții de Conturi Europene.

Numărul candidaților care vor fi înscriși pe lista de rezervă: 40.

NATURA ATRIBUȚIILOR
Gradul AD 5 este gradul la care titularii unei diplome universitare își încep cariera ca administratori în cadrul instituțiilor europene. Administratorii recrutați în acest grad pot efectua, sub supravegherea superiorilor lor ierarhici, trei mari categorii de sarcini în cadrul instituțiilor: formularea politicilor, intervenții operative și gestionarea resurselor. Căutăm în special candidați cu potențial de evoluție în carieră.
Administratorii din domeniul auditului au, în general, sarcina de a sprijini conducerea și ierarhia în executarea misiunii instituției din care fac parte.
De asemenea, aceștia lucrează în domenii precum auditul financiar, auditul performanței și auditul intern. Auditorii furnizează servicii de asigurare și consiliere în toate domeniile operative ale Uniunii Europene, în vederea îmbunătățirii guvernanței și a gestionării. Este posibil ca în atribuțiile lor să se înscrie și participarea la misiuni în oricare din statele membre ale Uniuni Europene, dar și în țări terțe sau în cadrul unor organizații internaționale, ceea ce implică disponibilitatea de a călători, uneori frecvent, pentru perioade scurte.
Candidații trebuie să fie dispușisă lucreze în echipe multinaționale și multiculturale șisă își actualizeze permanent cunoștințele profesionale, prin intermediul activităților de formare care le sunt puse la dispoziție.
Natura atribuțiilor implică o gamă largă de cunoștințe în domenii precum dreptul, contabilitatea, administrarea publică, finanțele și economia, managementul de proiecte în diferite domenii de competență ale UE, informatica, tehnicile de audit și de evaluare etc.
Cariera profesională în instituțiile UE oferă permanent posibilități de formare și de mobilitate internă.
Principalele sarcini ale administratorilor din domeniul auditului sunt următoarele:
— audit extern, audit financiar, audit de conformitate și de bună gestiune financiară, inclusiv planificarea și efectuarea acestora și redactarea de rapoarte;
— control și verificări documentare și la fața locului, analiza, evaluarea și ameliorarea sistemelor de control, de management de proiecte și programe;
— audit intern, sprijin metodologic, consiliere și formare;
— coordonare și consultare interservicii privind aspectele de audit;
— pregătirea de avize sau de recomandări în domeniile legate de misiunea instituției lor.

CONDIȚII DE ADMITERE
1. Condiții generale
(a) Să fiți cetățean al unui stat membru al Uniunii Europene.
(b) Să beneficiați de drepturile cetățenești.
(c) Să vă fi îndeplinit toate obligațiile care vă revin în temeiul legislației privind serviciul militar.
(d) Să prezentați garanțiile morale necesare exercitării atribuțiilor avute în vedere.
2. Condiții specifice
2.1 Diplomă Un nivel de studii care să corespundă unui ciclu complet de studii universitare de cel puțin trei ani, absolvit cu o diplomă în raport cu natura atribuțiilor, sau o formare profesională/o calificare profesională de un nivel echivalent, în raport cu natura atribuțiilor. Studenții în ultimul an de studii universitare pot participa la concurs cu condiția să își fi obținut diploma cel târziu la 31 iulie 2014.
2.2 Experiență profesională - Nu este necesară nicio experiență profesională
2.3 Cunoștințe lingvistice
Limba 1: Limba principală - Cunoașterea aprofundată a uneia dintre limbile oficiale ale Uniunii Europene
Limba 2: A doua limbă (obligatoriu diferită de limba 1) - Cunoașterea satisfăcătoare a limbii engleze, franceze sau germane.

CUM VĂ PUTEȚI DEPUNE CANDIDATURA?
Trebuie să vă înscrieți pe cale electronică, urmând procedura indicată pe site-ul internet al EPSO și, în special, în Instrucțiunile de înscriere.

Termen-limită (inclusiv validarea): 23 aprilie 2014, ora 12.00 (după-amiaza), ora Bruxelles-ului.

Sursa: Jurnalul Oficial al Uniunii Europene, C 81 A/1, 20.3.2014.

« Inapoi la categorii
Este aceasta oferta un fals ? Raporteaza!
Recomanda unui prieten
Publicata la 24-03-2014
Vizualizat de: 1100 ori
SiteUptime Web Site Monitoring Service