Kuponiada
Aceasta oferta a fost publicata acum 40 zile...
0

aplicanti

Full-time Administratori - AD 5

la Institutiile europene in Bruxelles

Oficiul European pentru Selecția Personalului (EPSO) organizează un concurs general pe baza susținerii unor probe, în vederea constituirii unei liste de rezervă de administratori - AD 5, (REF.: EPSO/AD/276/14).

Obiectivul acestui concurs este constituirea unei liste de rezervă pentru ocuparea unor posturi vacante de funcționari în cadrul instituțiilor Uniunii Europene.

Numărul candidaților care vor fi înscriși pe lista de rezervă: 137.

NATURA ATRIBUȚIILOR
AD 5 este gradul în care sunt încadrați titularii unei diplome universitare în momentul în care încep o carieră ca administratori în cadrul instituțiilor europene. Administratorii care sunt recrutați în acest grad pot desfășura, sub supraveghere, trei tipuri principale de activități în cadrul instituțiilor: formularea politicilor, intervenții operative și gestionarea resurselor. Căutăm în special candidați cu potențial de evoluție în carieră.
Administratorii au, în general, sarcina de a sprijini factorii de decizie în executarea misiunii instituției sau a organismului din care fac parte.
Printre responsabilitățile principale ale acestora, care pot varia de la o instituție la alta, se numără în special:
— conceperea, executarea, monitorizarea și controlul programelor și planurilor de acțiune;
— gestionarea resurselor, în special a resurselor umane, financiare și materiale;
— sprijinirea factorilor de decizie prin contribuții scrise sau orale;
— redactarea notelor de analiză politică;
— comunicare externă, precum și raportare și comunicare internă;
— gestionarea relației cu părțile interesate externe și cu statele membre;
— coordonare și consultare interservicii și interinstituțională în privința politicilor;
— coordonarea grupurilor de lucru alcătuite de statele membre, instituții și alte părți interesate externe;
— redactarea contractelor, pregătirea cererilor de propuneri și a procedurilor de ofertare, precum și participarea la comisiile de evaluare a modului în care se desfășoară procedurile de selecție și de atribuire a propunerilor.

CONDIȚII DE ADMITERE
1. Condiții generale
(a) Să fiți cetățean al unui stat membru al Uniunii Europene.
(b) Să beneficiați de drepturile cetățenești.
(c) Să vă fi îndeplinit toate obligațiile care vă revin în temeiul legislației privind serviciul militar.
(d) Să prezentați garanțiile morale necesare exercitării atribuțiilor avute în vedere.
2. Condiții specifice
2.1 Diplomă
Un nivel de studii corespunzător unui ciclu complet de studii universitare de cel puțin trei ani, absolvite cu diplomă.
Studenții în ultimul an de studii universitare pot participa la concurs cu condiția să își fi obținut diploma cel târziu la 31 iulie 2014.
2.2 Experiență profesională
Nu este necesară nicio experiență profesională.
2.3 Cunoștințe lingvistice
Limba 1 - Limba principală: Cunoașterea temeinică a uneia dintre limbile oficiale ale Uniunii Europene,
Limba 2 - A doua limbă (obligatoriu diferită de limba 1): Cunoașterea satisfăcătoare a limbii engleze, franceze sau germane.

CUM VĂ PUTEȚI DEPUNE CANDIDATURA?
Trebuie să vă înscrieți pe cale electronică, urmând procedura indicată pe site-ul internet al EPSO și, în special, în Instrucțiunile pentru înscriere.

Termen-limită (inclusiv validarea): 15 aprilie 2014, ora 12.00 (după-amiaza), ora Bruxelles-ului.

Sursa: Jurnalul Oficial al Uniunii Europene, C 74 A/5, 13.3.2014.

Oferte recente la Institutiile europene
Full-time Coordonatori in materie de preventie si supraveghere (AST 3) la Institutiile Europene, Oriunde 14-04-2014
Full-time Interpreti de conferinta de limba romana la Institutiile Europene in Bruxelles, Belgia 15-07-2013

« Inapoi la categorii
Este aceasta oferta un fals ? Raporteaza!
Recomanda unui prieten
Publicata la 24-03-2014
Vizualizat de: 1241 ori
SiteUptime Web Site Monitoring Service