Kuponiada
Aceasta oferta a fost publicata acum 40 zile...
0

aplicanti

Full-time Asisteni (tST 3) in domeniul Economie/Finante

la Uniunea Europeana (Oriunde)

Oficiul European pentru Selecția Personalului (EPSO) organizează un concurs general pe baza susținerii unor probe, în vederea constituirii unei liste de rezervă pentru recrutarea de asistenți în domeniul ECONOMIE/FINANȚE.
Ref.: EPSO/AST/129/13 — Asistenți (AST 3).

Numărul candidaților care vor fi înscriși pe lista de rezervă = 32.

NATURA ATRIBUȚIILOR
Asistenții cu gradul AST 3 participă, sub supravegherea unui administrator, la realizarea misiunii instituției sau organismului în care lucrează și au sarcini de aplicare, de execuție, de sprijin și de logistică în diferite domenii de activitate.
Funcționarul va avea sarcini în domeniul supravegherii și analizei piețelor financiare, al politicii monetare, precum și în domeniul urmăririi procedurilor financiare ale Uniunii Europene, sub autoritatea unui administrator. Funcționarul va trebui să aibă cunoștințe temeinice privind procedurile financiare și fiscalitatea, precum și cunoștințe în domeniul economiei și al piețelor financiare. Cu titlu indicativ, atribuțiile acestuia vor putea fi:
— participare la analiza piețelor financiare și la supravegherea piețelor;
— acordare de asistență pentru activități legate de politica monetară, reglementarea piețelor financiare, a instituțiilor financiare și a infrastructurii financiare;
— acordare de asistență pentru cercetarea, analiza, prelucrarea și interpretarea datelor economice, monetare și financiare, pentru compilarea de rapoarte conexe și pentru difuzarea informației;
— acordare de asistență pentru evaluarea politicilor economice, financiare și fiscale.
Aceste atribuții presupun capacități de adaptare în domenii de lucru transversale, precum și o bună înțelegere a evenimentelor politice și economice, competențe confirmate de analiză, comunicare, redactare, tehnici de difuzare și gestionare a proiectelor.

CONDIȚII DE ADMITERE
1. Condiții generale
(a) Să fiți cetățean al unuia dintre statele membre ale Uniunii Europene.
(b) Să beneficiați de drepturile cetățenești.
(c) Să vă fi îndeplinit toate obligațiile care vă revin în temeiul legislației privind serviciul militar.
(d) Să prezentați garanțiile morale necesare exercitării funcțiilor avute în vedere.

2. Condiții specifice
2.1. Diplomă: Titluri sau diplome
Un nivel de studii superioare absolvite cu diplomă, relevante pentru natura atribuțiilor.
SAU
Un nivel de studii secundare absolvite cu o diplomă care oferă acces la învățământul superior, urmate de o experiență profesională de cel puțin trei ani relevantă pentru natura atribuțiilor.
2.2 Experiență profesională
O experiență profesională de cel puțin 3 ani care să aibă legătură cu natura atribuțiilor.
Această experiență profesională este considerată relevantă numai dacă a fost dobândită după obținerea diplomei care permite accesul candidatului la concurs.
2.3 Cunoștințe lingvistice
Limba 1: Limba principală: cunoașterea temeinică a uneia dintre limbile oficiale ale Uniunii Europene
Limba 2: A doua limbă (obligatoriu diferită de limba 1): cunoașterea satisfăcătoare a limbii engleze, franceze sau germane.

CUM VĂ PUTEȚI DEPUNE CANDIDATURA?
Trebuie să vă înscrieți pe cale electronică, urmând procedura indicată pe site-ul internet al EPSO și, în special, în instrucțiunile pentru înscriere.
Termen-limită (inclusiv validarea): 14 ianuarie 2014, ora 12.00 (după-amiaza), ora Bruxelles-ului.

Sursa: Jurnalul Oficial al Uniunii Europene (2013/C 355 A/01).

Oferte recente la Uniunea Europeana
Full-time Asistenti (AST 3) in chestiuni juridice la Uniunea Europeana in Bruxelles, Belgia 09-12-2013
Full-time Asistenti (AST 3) - in domeniul contabilitate/gestiune financiara la Uniunea Europeana in Bruxelles, Belgia 09-12-2013
Permanent offici Tehnicieni de conferinta (AST 3) la Uniunea Europeana in Bruxelles 07-10-2012

« Inapoi la categorii
Este aceasta oferta un fals ? Raporteaza!
Recomanda unui prieten
Publicata la 09-12-2013
Vizualizat de: 1396 ori
SiteUptime Web Site Monitoring Service