Kuponiada
Aceasta oferta a fost publicata acum 40 zile...
0

aplicanti

Full-time Asistenti (AST 3) - in domeniul contabilitate/gestiune financiara

la Uniunea Europeana in Bruxelles, Belgia

Oficiul European pentru Selecția Personalului (EPSO) organizează un concurs general pe baza susținerii unor probe, în vederea constituirii unei liste de rezervă pentru recrutarea de asistenți în domeniul CONTABILITATE/GESTIUNE FINANCIARĂ.
Ref.: EPSO/AST/129/13 — Asistenți (AST 3).

Numărul candidaților care vor fi înscriși pe lista de rezervă = 51.

NATURA ATRIBUȚIILOR
Asistenții cu gradul AST 3 participă, sub supravegherea unui administrator, la
realizarea misiunii instituției sau organismului în care lucrează și au sarcini de aplicare, de execuție, de sprijin și de logistică în diferite domenii de activitate.

În cadrul activităților contabile ale instituției, care decurg din Regulamentul financiar al Uniunii Europene și din normele de aplicare ale acestuia, funcționarul va răspunde, sub autoritatea unui administrator și utilizând instrumentele informatice specifice (sistemul informatic de contabilitate), de îndeplinirea unor sarcini de aplicare, precum:
— participare la gestionarea contabilității generale și la analiza conturilor;
— participare la întocmirea rapoartelor și a conturilor anuale;
— asigurarea monitorizării creanțelor și constatarea încasărilor;
— participare la gestiunea financiară a încasărilor și la controlul prelucrării contabile;
— asigurarea unei contabilități generale sau bugetare;
— participarea la instituirea, aplicarea și îmbunătățirea procedurilor de calitate contabilă pentru atenuarea riscurilor în materie de contabilitate;
— participare la planificarea, realizarea, urmărirea și încheierea procedurilor
de achiziții publice, de la crearea dosarului până la semnarea contractelor,
în cadrul legislației în vigoare;
— acordare de asistență în activitatea de închidere, de întocmire și de prezentarea situațiilor financiare;
— urmărirea procedurilor financiare (angajamente, verificarea facturilor, plăți și recuperarea creanțelor);
— gestionarea operațiunilor de reconciliere în contabilitatea generală și a conturilor de avans;
— acordare de sprijin pentru analiza și urmărirea conturilor de așteptare și contribuție la definirea de proceduri și procese noi în acest domeniu;
— contribuție la răspunsurile formulate ca urmare a cererilor de asistență în
materie de gestionare financiară și contabili­tate.

CONDIȚII DE ADMITERE
1. Condiții generale
(a) Să fiți cetățean al unuia dintre statele membre ale Uniunii Europene.
(b) Să beneficiați de drepturile cetățenești.
(c) Să vă fi îndeplinit toate obligațiile care vă revin în temeiul legislației privind serviciul militar.
(d) Să prezentați garanțiile morale necesare exercitării funcțiilor avute în vedere.

2. Condiții specifice
2.1. Diplomă:Titluri sau diplome
Un nivel de studii superioare absolvite cu diplomă, relevante pentru natura atribuțiilor.
SAU
Un nivel de studii secundare absolvite cu o diplomă care oferă acces la învățământul superior, urmate de o experiență profesională de cel puțin trei ani relevantă pentru natura atribuțiilor.
2.2 Experiență profesională
O experiență profesională de cel puțin 3 ani care să aibă legătură cu natura atribuțiilor. Această experiență profesională este considerată relevantă numai dacă a fost dobândită după obținerea diplomei care permite accesul
candidatului la concurs.
2.3 Cunoștințe lingvistice
Limba 1: Limba principală: cunoașterea temeinică a uneia dintre limbile oficiale ale Uniunii Europene
Limba 2: A doua limbă (obligatoriu diferită de limba 1): cunoașterea satisfăcătoare a limbii engleze, franceze sau germane.

CUM VĂ PUTEȚI DEPUNE CANDIDATURA?
Trebuie să vă înscrieți pe cale electronică, urmând procedura indicată pe site-ul internet al EPSO și, în special, în instrucțiunile pentru înscriere.
Termen-limită (inclusiv validarea): 14 ianuarie 2014, ora 12.00 (după-amiaza), ora Bruxelles-ului.

Sursa: Jurnalul Oficial al Uniunii Europene (2013/C 355 A/01).

Oferte recente la Uniunea Europeana
Full-time Asistenti (AST 3) in chestiuni juridice la Uniunea Europeana in Bruxelles, Belgia 09-12-2013
Full-time Asisteni (tST 3) in domeniul Economie/Finante la Uniunea Europeana, Oriunde 09-12-2013
Permanent offici Tehnicieni de conferinta (AST 3) la Uniunea Europeana in Bruxelles 07-10-2012

« Inapoi la categorii
Este aceasta oferta un fals ? Raporteaza!
Recomanda unui prieten
Publicata la 09-12-2013
Vizualizat de: 825 ori
SiteUptime Web Site Monitoring Service